Amikor bútort vásárolunk új lakásunkba, vagy a régi berendezést szeretnénk lecserélni, sok szempontot kell figyelembe venni, elsősorban a méretek a legfontosabbak, utána jönnek a praktikus szempontok és az esztétikum. Figyelni kell arra is, hogy egyik se kerüljön előtérbe a másik kárára. Fontos lehet a bútor tartóssága is, hiszen nem szeretnénk néhány évente lecserélni a berendezést. A fenyőbútorok azért is közkedveltek a mai napig, mert minden igénynek és elvárásnak képesek megfelelni, persze ez nemcsak a fenyőtől függ, hanem az elkészítés módjától is. Ezek a bútorok sosem mennek ki a divatból, és generációkon keresztül lehetnek lakásunk díszei, nem igényelnek nagy törődést, de meghálálják a gondoskodást. Európában kétféle fenyőből készülnek a bútorok, luc fenyőből és borovi fenyőből.
Borovi fenyő
A borovi fenyőt az erdei fenyőből állítják elő, a legigénytelenebb fenyő fajta, nem sok gondoskodást igényel, viszont egyenes törzse akár 20-25 méter magasra is megnő, ami egy nyolc emeletes ház magasságával egyenlő. Azért is hasznos, mert az idősebb fák kérge megrepedezik, így lényegesen könnyebb lehántani a fa kérgét. Koronája igen ritka, fiatalon kúpos, majd idősebb korára laposabb, ernyő formát vesz fel. A bútor készítők szeretnek ezzel a fával dolgozni, és a fenyőbútorok közül a borovi az egyik legnépszerűbb, sokan csak erre esküsznek és csak ilyen bútorral rendezik be lakásukat, mert mint minden fenyőből készült bútordarab, a borovi is illatos, természetes, és hosszú távon megőrzi minőségét, ezen kívül bármilyen színre festhető annak érdekében, hogy jobban illeszkedjen a többi bútordarabunkhoz, és egy egységet alkosson.
Lucfenyő
A lucfenyő a sarkvidéki éghajlat jellemző fája. Jó illata miatt karácsonyfának is sokan ezt veszik, bár ha a tűlevelek a meleg szobában elszáradnak, akkor elkezdenek hullani, viszont az illata mindegyik fenyőnél finomabb. Ez a fajta is, akár a borovi, 20- 25 méter magasra is megnő, koronája kúp formájú. Mégis akkor felmerül a kérdés, hogy melyiket válasszuk, hiszen a borovi és a luc is ugyanolyan tartósak, esztétikusak, hosszú életűek. A borovi fenyő azért nem terjedt el karácsonyfaként, mert ez egy gyantásabb fa, és néha elkezd csöpögni belőle a gyanta. Viszont mint fa alapanyag, a gyanta csak növeli a tartósságát. Megoszlanak a vélemények, hogy melyikből készülnek szebb fenyőbútorok, de ezt igazából mindenki a saját ízlése alapján döntse el. Bármelyiket is választja, jó döntést hoz. Persze nemcsak a jó alapanyag a fontos, hanem az igényes megmunkálás is, és ha ez a kombó létrejön, akkor nem dönthetünk rosszul.
Mielőtt a lakásunk díszévé válnak a fenyőbútorok, a fákat táblásítják, és itt dől el a minőség. A táblásítás során leszedik a fölösleges, csomós részeket. Ez úgy történik, hogy lehántják a fenyő kérgét, majd lassan elkezdik szárítani a fát, és elveszti nedvességtartalmát, amitől egy kicsit összezsugorodik. Ezután méretre vágják, és ebben a formájában kerül a bútorkészítő műhelybe, ahol csoda szép bútorok készülnek.
A fenyőbútorok sajátossága, hogy folyamatosan változik a színük, ez főleg natúr állapotukban látható, a fa natúr erezete szépen kirajzolódik, és hangsúlyosabbá válik. A fenyő jótékonyan befolyásolja a lakás páratartalmát, ez alapanyagából adódik. Nem bocsát ki káros anyagokat, sőt javítja a szoba levegőjét, mivel a fa szerkezete sok kis apró üreggel tagolt, így képes megkötni a levegőben található káros anyagokat.
A fenyőbútorok talán azért is olyan közkedveltek, mert egyedülálló komfortérzetet biztosítanak, kiegyenlítik a szoba páratartalmát, ha túl nagy a nedvesség, akkor felveszik a vizet, szárazabb időszakban pedig leadják azt. Ezek után egyértelmű, hogy ezekbe a lakásokba nem szükséges párologtatót behelyezni.
Igaz, hogy a tömeggyártással készült bútorok árban kedvezőbbek, de a bútor az egy évekre szóló választás, ezért inkább a jó minőségű, igényesen kidolgozott fenyőbútorok megvásárlását javasoljuk, mert hosszú távon behozza az árát. Minimális gondoskodással generációk használhatják ezeket a bútorokat, mert kialakításuk általában a divatirányoktól mentes, örök darabok. A fenyő a hőingadozást nem kedveli, ezért ne helyezzük fűtés mellé, mert maradandó károkat okozhatunk.